Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Kritizál és panaszkodik a MAZSIHISZ leköszönő elnöke.
Az elmúlt másfél évben nagyon tudatosan úgy alakították a kommunikációjukat, hogy lágyabb reakciókat adtak egyes ügyekre, nyilatkozta a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában Heisler András, a MAZSIHISZ leköszönő elnöke.
„Nem vagy alig reagáltunk gyűlöletkeltő újságírók állami kitüntetésekor. Nem vagy alig reagáltunk az összeesküvés-elméleteket gyártó és propagáló történész lovagkeresztjénél, rasszista zenész kitüntetésénél, vagy egészen furcsa mondatoknál, fajkeveredésnél csak szerényen visszakérdeztünk, hogy segítsen értelmezni nekünk a miniszterelnök úr a mondandóját" – sorolta a példákat Heisler, aki szerint ennek ellenére „mégis rosszabb pozícióba kerültek”.
Az elnököt annak apropóján is kérdezte az ellenzéki rádió, hogy a minap az antiszemitizmus elleni „orbáni zéró tolerancia végéről” értekezett, és Budaházy György kegyelme kapcsán bírálta a kormányt.
Tette mindezt annak ellenére, hogy nemrég gond nélkül ült egy asztalhoz a zsidólistázó Gyöngyösi Mártonnal.
„Olyan dolgokat enged már ma meg az EMIH, amelyekkel nem lesz erőnk küzdeni” – tért át Heisler egy másik, a zsidó közösségen belüli vitára, melynek lényege, hogy a Magyarországi Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség (MAOIH) központját, a Kazinczy utcai zsinagógát rendőri támogatással nyittatta ki az a Keszler Gábor, akit februárban egy vallási bírósági végzéssel betiltott közgyűlésen választottak meg elnöknek. A Kazinczy utcai zsinagóga és az azt körülvevő épülettömb bejáratát a hitközség régi vezetése lakatolta le, amikor kiderült, hogy kormányszinten a furcsa körülmények között megválasztott,
Ezt követően csütörtökön hosszas vita után jegyzőkönyvbe vették, hogy Deutsch és a MAOIH régi vezetése addig nem hajlandó átadni az ingatlanokat, amíg az elnökség sorsával kapcsolatban független bírósági döntés nem születik. A jegyzőkönyv aláírását követően mindenki elhagyta az épületet, és újra lezárták a főkaput. Deutsch elmondása szerint azonban a rivális csapat az éjszaka folyamán visszament és elfoglalta a teljes épülettömböt, őt és munkatársait pedig péntek reggel már nem engedték be a hitközségi irodákba – legalábbis a MAZSIHISZ közlése szerint.
Az EMIH reakcióját itt olvashatják:
„Bár van esély az ellenkezőjére is, mivel maga a választás egy demokratikus folyamat, de sok olyan jelzés érkezik a közösség tagjai felé, ami közvetve befolyásolja a Mazsihisz választásait” – zárta az interjút Heisler.
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs